Üdvözöllek az Udvarban!

Köszöntelek Téged a Hold Udvarban, ahol a hagyományos koreai táncok rejtelmeibe nyerhetsz bepillantást, ebbe az intrikákkal és tradíciókkal teli világba. Engedd, hogy elkalauzoljalak a koreai félsziget történelmébe az egyik legősibb művészeti formán, a táncon kereszül.

Üdvözöllek az Udvarban!
© Brady Bellini / Unsplash

Ez a legelső bejegyzés. A legelsők a legnehezebbek. Hogyan is kéne ebbe belevágni, azt nem tudom, de talán ez a sok blabla kicsit megtöri a jeget, és mindannyian egy kicsit könnyedebben vesszük az ismerkedés akadályait.

Köszöntelek a HoldUdvaron, én Eszter vagyok, egy kis művészetimádó-egy kis tánctanár-egy kis diplomás koreai táncművész-egy kis ez-egy kis az, de mindenképpen lelkes rajongója a koreai hagyományos táncoknak.

Úgy gondolom, hogy a koreai hagyományos táncokról leginkább azok a magyarok hallottak eddig, akik életében a budapesti Koreai Kulturális Központ programjai és célkitűzése (miszerint a koreai kultúra minél szélesebb körben ismertté váljon) fontos szerepet tölt be, gyakran vesznek részt az eseményeiken és figyelemmel követik tevékenységüket Magyarországon. Bár számos koreai táncot bemutató csoport munkálkodik serényen azon, hogy a koreai táncok híre és szépsége minél több emberhez eljusson, szeretnék egy felületet létrehozni, ahol összegyűlnek a koreai táncok rajongói, ahol közelgő programokról kaphatnak információkat, ahol tanulhatnak, elmélyíthetik tudásukat, érdekességekről olvashatnak a tánc világából, és még barátokat is szerezhetnek.

Ezért hívom életre most, a tánc világnapján a HoldUdvart, hogy kaput nyisson és betekintést engedjen a koreai táncok világába, egyúttal hidat képezzen a két ország kultúrája között.

Hogy miért éppen HoldUdvar? Ez három dologgal függ össze:

  • Az első, hogy a kedvenc természeti jelenségem az éjszakai égbolton a Hold körüli fényes körív, a Holdudvar. Egyszerűen elvarázsol a látványa, és legszívesebben felrepülnék az égbe, hogy részese legyek én is - az álmodozás pedig igenis jó dolog!
  • A második az udvar, mint tér, melybe először belép az ember, amikor látogatóba érkezik. Itt képzeljétek el magatokat egy régi hanok (tradicionális koreai épület) háznál, melynek udvarán álltok, csak ti, egyedül. A szél megrezzenti a távolban magasodó fák leveleit, a madarak csiripelnek és kellemesen átjár a meleg napfény. Feltölt élettel ez a nyugalom, és már-már arra késztet, hogy a boldogságban táncra perdülj! A hanok házaknál az udvar egy nagy, nyitott, többnyire homokos földdel fedett tér, ahol az élet java része zajlott. Aki látta a Hwang Jin Yi című koreai sorozatot, az tudhatja, hogy tökéletes terület volt a tánc gyakorlására is (aki nem látta, annak csak ajánlani tudom, mert nagyon sok koreai táncot mutat be Hwang Jin Yi, a híres művésznő fiatalkorán keresztül, ki a táncnak és költészetnek szentelte életét).
  • A harmadik pedig az udvari táncok. Az udvari táncok a koreai tánctípusok egyike, és a királyi palotákban, uralkodói rezidenciákban bankettek és fontos királyi események (kivételt képeznek a rituális események) során előadott táncok gyűjtőneve. Hogy miről is van szó, arról hamarosan a tánctörténeti bejegyzésekben olvashatsz. Stay tuned ;)

Bízom benne, hogy felkeltettem a figyelmeteket, és kíváncsiak vagytok arra, hogy mit tartogatok még számotokra ezen a blogon, itt a HoldUdvarban.

Kövessetek Facebookon és Instagramon az extra tartalmakért.

A blog feltöltése jelenleg is folyamatban van, köszönöm a türelmeteket! Hamarosan a hírlevél is működni fog, melyre fel tudtok majd iratkozni, így nem fogtok lemaradni az új tartalmakról. :)


Ugyanakkor szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a blogon minden saját írás, illetve a grafikákat is én készítem, így másolásuk és újraközlésük is engedélyhez kötött - forrás megjelölésével egyetemben.  

Ne maradj le az újdonságokról, iratkozz fel a hírlevélre!