Magyar táncegyüttesek
Tudtad, hogy Magyarországon több hagyományőrző csapat tevékenykedik tánc és zene témában? Ezen az oldalon bemutatom a tevékenységüket és munkásságukat, hogy megismerkedjetek ezekkel a csodálatos lányokkal.
MANWOL TÁNCEGYÜTTES
"A debreceni Manwol koreai tradicionális tánccsoport 2015-ben alakult a Debreceni Koreai Kulturális Egylet jóvoltából. A Manwol jelentése telihold. A tánccsoportunk célja másokkal is megismertetni és népszerűsíteni a koreai kultúrát. Megalakulásunk óta számos fellépésen mutathattuk meg táncainkat.
Különböző eseményeken feledhetetlen élményeket és tapasztalatokat szerezhettünk. 2006-ban a Debrecen Virágkarneválon vonulhattunk fel egy dél-koreai tánccsoporttal (a Pocheon Municipal Folk Art Company-val). 2017-ben részt vehettünk a FINA úszóbajnokság záróceremóniáján. 2022-ben a Budapesten megrendezett 36. Mesterségek Ünnepén táncos vonuláson vehettünk részt a Jeju Különleges Független Igazgatású Tartományi Táncegyesület tagjaival.
Jelenleg a Koreai Kulturális Központ támogatásával koreai tánctanárnő által próbáljuk tudásunkat bővíteni, finomítani, melyért nagyon hálásak vagyunk. Reméljük, hogy táncainkat még sok rendezvényen mutathatjuk be az érdeklődőknek!"
Repertoár:
1. Arirang / 2. Talchum / 3. Princess man / 4. Legyezős tánc / 5. 5 fős legyezős tánc / 6. I miss you / 7. Sogo / 8. Pillangós tánc / 9. Új arirang (részlet) / 10. Maszkos tánc / 11. Women of the sea / 12. Csengős tánc
Elérhetőségek:
Csapat vezetője: Szabóné Abai Andrea
E-mail cím: manwoldance@gmail.com
NAWOUL TÁNCEGYÜTTES
"A Nawoul név jelentése a "tenger nagy hulláma". Első találkozásunk egymással egy kis széllökéssel indult, mely egy nagy hullámban csúcsosodott ki az évek alatt - nevünk annak reményében született, hogy a nagy hullámhoz hasonlóan mi is egy tekintélyes és maradandó csapattá váljunk. Saját belső erőnk megtalálása és önmagunk fejlesztése a fő motivációnk. Célunk, hogy még mélyrehatóbban közvetítsük a koreai tánc kultúráját és identitását, ezért reméljük, hogy tetszeni fog Nektek a Nawoul Táncegyüttes produkciója, mely elhozza a koreai életérzést Magyarországra."
A táncegyüttest 2022-ben alapította Han SangEun, aki egyben a csapat koreográfusa is. A Koreai Kulturális Központban 2013 óta oktatja az izgalmasabbnál izgalmasabb táncokat.
Repertoár:
1. Riding the Moon (Han SangEun koreográfia) / 2. Janggu-chum (janggu dobtánc) / 3. Sarangga (tánc a szerelemről) / 4. Buchaechum (legyezőtánc) / 5. Kardtánc / 6. Chunaengjeon (fülemüle tánca) / 7. Taepyeongmu (a nagy béke tánca) / 8. Sogochum (kézidobos tánc) /9. Samgomu (hármas dobtánc) / 10. Jijeonchum (Jijeon tánc) / 11. Seungmu (szerzetestánc) / 12. Bukchum (buk dobtánc)
Elérhetőségek:
Csapat vezetője: Han SangEun
E-mail cím: han0915915@gmail.com (eng) / lazar.eszter.dku@gmail.com (hun)
Facebook / Instagram
MINDEULLE GAYAGEUM ZENEKAR
A Mindeulle népzenei együttes 2015-ben alakult amatőr zenészekből, a gayageum nevű, izgalmas koreai hangszer (12 húros koreai citera) iránti szerelemből. Azóta a csapat már a népzene egyéb hangszereivel is szeretné megismertetni a magyar közönséget, a dansoval, sogeummel és a samulnorival, tradicionális zenei ritmusokat zengve a szélben. Nevük jelentése: pitypang.
Több hazai koreai és kelet-ázsiai rendezvényen felléptek, többek között a füvészkerti Sakura napokon, budapesti KoreaON fesztiválokon, koreai filmhéten. Tagjai részt vehettek samulnori workshopon a Jindo Gugak Központban és játszottak a cheongju-i KKokdukwangdae színház maszkkészítő foglalkozásán. A 2021-es Talk Talk Korea versenyen modern gugak kategóriában második helyezést értek el. A 2021-es, majd a 2022-es K-Community Festivalon a csapat Minyo (koreai népdal) éneklési kategóriában aranyérmeket nyert, és a nyertes produkciójukkal 2022-ben színpadra állhattak Seoulban.
Repertoár:
danso / gayageum (minyo, Namdo minyo, Hwang Byungki néhány műve, salpuri, sanjo részletek) / samulnori (Yeongnam Nongak, Uttari Samulnori, seoljanggu) / A tigris és a datolyaszilva (mese hangokkal)
Elérhetőségek:
Csapat vezetője: Paszabi Ágnes
Elérhetőség: mindeulle.gayageum@gmail.com