Szellemi örökségek védelme

Dél-Korea komolyan veszi kulturális és szellemi örökségeinek védelmét és továbbadását a következő generációnak.

Szellemi örökségek védelme
Photo by rawkkim / Unsplash

Ahhoz, hogy mélyebben beleáshassuk magunkat a koreai tánc történetébe, nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a félsziget kultúrájában milyen fontos helyet foglalnak el a tradíciók, a nemzeti kincsek, szellemi örökségek, és hogy ez mennyire része a mindennapjaiknak. Lefogadom, hogy utad során már több olyan reklámot láttál, amelyen felbukkant egy palota, egy adag kimchi, egy kis tánc, netán megszólalt a háttérben egy népi hangszer. Dél-Koreában a múlt és a jelen együtt lélegzik a legnagyobb harmóniában, miközben a jövő is már be-bekacsint. Nézzük meg, hogy Dél-Korea örökségvédelemért folytatott munkássága hol is kezdődött...


Az 1940-es években a koreai félszigetet is a II. világháború gyötrelmei emésztették. A koreai amerikai katonai kormányzat 1945-ben lépéseket kezdeményezett a koreai kultuális javak megóvása érdekében, ezért létrehozott egy örökségvédelmi programot, mely a mai Kulturális Örökségvédelmi Igazgatóság jogelődje lett.

Az 50-es években a félszigetet egy újabb gond, a koreai háború kínozta. 1961-ben az Igazgatóság akkori adminisztrátora, Go SangRyeol (고상렬) elhatározta, hogy elkezdi felkutatni elkezdi felkutatni Korea szellemi kulturális örökségeit, melyben a neves koreai napilap, a Hanguk Ilbo riporterének, Ye Yonghae-nek (예용해) több cikke volt segítségére. Az örökségvédelmi lista elején azok az emlékek szerepelnek, melyeket Ye Yonghae cikkei által sikerült lejegyezni. A listán szereplő többi emléket pedig kutatók és az évenként megrendezett népművészeti versenyek nyertesei véleménye alapján adtak hozzá. Helyi hivatalok ajánlásait is figyelembe vették a felvételkor. 1962-ben egy új törvényt írtak, mely segítséget nyújthatott a kulturális emlékek megóvása érdekében, egy 1950-es japán törvény mintájára kategóriákba szedve a kulturális javakat, melyek felkutatása és védelme akkor még gyerekcipőben járt. Go SangRyeol kitartó munkájának hála 1969-ig bezárólag 956 emléket vettek fel a listára (nemeti kincs, kincs, történelmi emlékhely, természetes műemlék (funfact, hogy a jindo kutya is ebbe a kategóriába tartozik), stb.), ezek között pedig összesen 31 darab található a "szellemi kulturális örökség" kategóriájában (ez tartalmazza a zenéket és táncokat is).  


A Kulturális Örökségvédelmi Igazgatóság jelenleg a kultúráért, sportért és turizmusért felelős minisztérium alá tartozik (Ministry of Culture, Sports and Tourism - 문화체육관광부). Feladatuk, hogy a tárgyi és szellemi emlékeket megóvják, és a szellemi örökségek birtokosait (ún. emberi kulturális birtokos /élő nemzeti kincs - 인간문화재) támogassák abban, hogy az általuk birtokolt tudást átadják. Ezeket a személyeket boyuja-nak (보유자=birtokos) nevezik, és az a feladatuk, hogy az általuk képviselt szellemi örökséget életben tartsák és átadják, tanítsák, hogy fennmaradjanak az utókornak. Éppen ezért őket mély tisztelet övezi, hiszen nem érhet akárkit ez a kiváltság - szigorú szempontok alapján választják ki ezeket a személyeket.

Smile of Silla
Egy tetőcserép-záróelem (수막새), melyre emberi arcot formáztak, Kyeongju, Shilla-királyság idejéből származik. "Shilla mosolya", 2010. számú kincs © Suzi Kim / Unsplash

Az 1962-es örökségvédelmi törvény 2-es cikkelye szerint a kulturális javak fogalma: minden olyan mesterséges vagy természetes, nemzeti és nemzetközi, anyagi vagy szellemi jószág, mely magas történelmi, művészeti, akadémiai vagy tájképi értékkel bír, az alább felsorolt négy fő kategóriába esik:

  • anyagi örökségek (ide tartoznak a nemzeti kincsek, épületek, klasszikus könyvek, ősi dokumentumok, képek, szobrok, és egyéb műalkotások, és minden olyan egyéb emlék, amelynek magas történelmi vagy művészi értéke van, régészeti szempontból is meghatározó)
  • szellemi kulturális örökségek (és "fontos szellemi örökségek", mint pl. népzene, néptánc, maszkban előadott táncos drámák, művészeti technikák, és minden olyan egyéb örökség, amelynek magas történelmi vagy művészi értéke van) - ebbe a kategóriába tartoznak a birtokosok is, akik úgymond "élő nemzeti kincsek"
  • műemlékek (ide tartoznak az a.) történelmi helyszínek, királyi paloták és rezidenciák, királysírok, fazekas műhelyek, b.) festői tájak, c.) állatok és növények, beleértve a természetes lelőhelyüket és tenyésztésük/termesztésük helyszínét, barlangok, természeti helyszíneket, ásványokat, stb.)
  • népművészeti örökségek (ebbe anyagi és szellemi kulturális emlékek is tartoznak, mint például a társadalmi morálok, és olyan szokások, melyek ételekhez, viseletekhez, lakáskultúrához, foglalkozáshoz, valláshoz vagy évente megrendezésre kerülő eseményekhez kapcsolódnak)

Ugyanakkor a kulturális javakat megkülönböztetik államilag meghatározott és regionálisan/város által kijelölt örökségekként is.

Az UNESCO szellemi örökségi listáján jelenleg 20 koreai emlék szerepel, köztük a Ganggangsuwollae és a Cheoyongmu is, melyek Dél-Korea "fontos szellemi örökségek" listáján is szerepelnek (lsd. az alábbi táblázatban).

Tánchoz kapcsolódó szellemi örökségek

Dél-Koreában a legelső bejegyzett szellemi kulturális örökség a Jongmyo Jeryeak, mely a jongmyoban (konfuciuszi szentélyegyüttes Seoulban, ahol a Joseon (1392 - 1910) dinasztia elhunyt királyainak és királynéinek lelkét őrző emléktábláját védik) tartott rituálék alkalmával eljátszott zenéinek a gyűjtőneve, mely magába foglalja az itt előadott Ilmu (jelentése Sortánc) nevű rituális táncot is. És ezt követte még több száz, a fenti kategóriákba sorolt emlék.

No. elnevezés rövid leírás videó
1 Jongmyo Jeryeak
종묘제례악
Jongmyoban tartott rituálé az elhunyt uralkodókért, zenével és tánccal Link
8 Ganggangsuwollae
강강수월래
Fiatal lányok körtánca Link
11 Pungmul/Nongak
풍물/농악
Földművesek zenéje Link
12 Jinjui kardtánc
진주검무
Jinju régióban született udvari kardtánc Link
15 Bukchongi oroszlántánc
북청사자놀음
Bukchong régió oroszlánmaszkos játéka Link
17 Bongsani maszktánc
봉산탈춤
Bongsan régió 7 részből álló maszktánc-drámája Link
21 Győzelmi tánc
승전무
2 részből álló (dob- és kardtánc) tánc a csatában való győzedelmeskedésért Link
27 Seungmu
승무
A buddhista szerzetesek tánca Link
34 Gangryeongi maszktánc
강령탈춤
Gangryeong régió 7 részből álló maszktánc-drámája Link
39 Cheoyong tánca
처용무
Cheoyong legendáját elmesélő udvari tánc Link
40 Liliomos darutánc
학연화대합설무
Udvari tánc, melyben liliomok és darumadarak elevenednek meg Link
61 Eunyuli maszktánc
은율탈춤
Eunyul régió 6 részből álló maszktánc-drámája Link
92 Taepyeongmu
태평무
Uralkodók tánca a királyság békéjéért és jólétéért Link
97 Salpurichum
살풀이춤
Tánc az elhunyt lelkének megtisztításáért és
megbékéléséért
Link

1960-tól napjainkig összesen 143 emléket vettek fel a fontos szellemi örökségi listára. Ha az összes kategóriát egybe vesszük, akkor 5000-nél is több bejegyzett tétel szerepel az örökségvédelmi igazgatóság listáján. Ha elmerülnétek a többiben is, az alábbi linken megtehetitek (koreai és angol nyelven).

© Laurentiu Morariu / Unsplash

Ha Koreában jártok

Ha Dél-Koreába utaztok, érdemes figyelembe venni minden hónap utolsó szerdáját! Ez ugyanis a Koreai Kultúra Napja, melyet havonta megünnepelnek. Ilyenkor a történelmi helyszíneket ingyenesen lehet látogatni, és számos egyéb kedvezményeket biztosítanak a programban résztvevő helyszínek (mozikban, sportközpontokban, múzeumok kiállításaira, előadásokra, könyvtárakban, stb...). További információt itt találsz.

Ne maradj le az újdonságokról, iratkozz fel a hírlevélre!